V nejnovějším projektu K základům skulptury & Instant Museum of Tiny Statuette Milan Mikuláštík vytváří fitkivní hru na muzeum. Mikuláštík se ptá po pravěkých kořenech sochařství, které dává do souvislosti s modernistickým konceptem "muzea", "sběratelství", "kolekcí" a "kurátorování sbírek" a porovnává je v rámci osobního kontextu obsesivního a impulsivního sbírání dětských vojáčků. Výstava tematizuje hranici mezi kurátorskou a uměleckou praxí, zkoumá nástroje institucionální prezentace artefaktů a snaží se s jistou fiktivní autoritou podat historický exkurz do dějin sochařství. Milan Mikuláštík (1975) je intermediální umělec a kurátor žijící v Praze. Od roku 1995 je členem umělecké dvojice MINA, od roku 2003 členem umělecko-hudebního kolektivu Guma Guar. Od roku 1995 působí aktivně také jako sólový umělec. Od počátku nového milénia působil jako nezávislý kurátor, od roku 2008 až dosud s profiluje jako kurátor profesionální, který dříve vedl Galerii NoD. Aktuálně již 11 aktivně provozuje program Galerii NTK. Mikuláštíkova sólová umělecká tvorba se pohybuje na pomezí konceptuálních sebereflexivních her, často s využitím strategie readymadu, apropriace a sociálně angažovaného umění. Řada realizací spadá do oblasti institucionální kritiky, s důrazem na místní i kontextovou specifičnost díla.
Jaký je vztah heterosexuálního muže ke svému penisu? Co nutí chlapečky chovat se jak kokoti a ze všeho si ustří…
Nově chystaná inscenace Oidipussy zraje díky pandemii už několik let jako víno. Premiéra byla několikrát odsunuta, ale 5.…
Kolik agrese a puzení k násilnému chování v sobě musíme potlačit, abychom se stali „kultivovanými“…
Program Henryk Górecki For you, Anne-Lill pro flétnu a klavír op. 58 (1956) Krzysztof Penderecki Der unterbrochene Gedanke pro smyčcov…
Svědectví často zapomínaných událostí dvaadvacetileté vlády "ďádi Vovy" Putina. Happening…
ŠOK! Maso krůtí historicky poprvé uvádí inscenaci s hlavní mužskou postavou. Ale nenechte se zmást. Tento…
Přijďte si zahrát největší rozšíření klasické táborové hry "městečko Palermo" v&scaron…
Galerie NoD působí již 20 let na české výtvarné scéně. V tomto období několikrát nabyla statutu živoucího centra lokálního nezávislého výtvarného umění počátku nového tisíciletí. Řada výrazných kurátorů (Krištof Kintera, Tamara Moyzes, Zuzana Blochová, Jiří Ptáček, Milan Mikuláštík) zařadili Galerii NoD a Experimentální prostor NoD mezi přední instituce rozvíjející nezávislou a mladou českou uměleckou scénu.
Dramaturgové a kurátoři v otevřeném tvůrčím prostředí dokázali vyvinout podmínky pro rozvíjení uměleckého potenciálu generace nultých let 21. století a přispěli tak k jejich etablování coby předních osobností české výtvarné scény (Krištof Kintera, Josef Bolf, Veronika Bromová, Jiří Černický, Eva Koťátková, Vladimír Skrepl, Jiří Thýn, Jiří Franta & David Böhm, Kateřina Šedá, Marek Ther, Marek Meduna, Petr Písařík, Pavla Sceranková, Dominik Lang, Jan Nálevka, Rafani a další).
Současná dramaturgie chce navázat na tuto výraznou linii a zopakovat v generační obměně podobný iniciační impuls společně se silnou skupinou současných nastupujících mladých autorů. Prostřednictvím formátu sólových „research-based“ či autorských projektů usilujeme o to být jedním z „akcelerátorů“ uměleckého výzkumu a profesionalizace nastupující a mladé umělecké generace. Jednotlivé projekty otevírají environmentální otázky jako je současná klimatická krize, problematika antropocénu, zkoumáme podmínky a praxi současného pozdního kapitalismu, rozvíjejíme hypotetické scénáře budoucnosti a věnujeme se obrazům posthumánní éry.